0 Shares

dokument Igora Chauna # jxd v umění # promluvy

Vladimír Holub 1912 – 1995

„Vajíčko je trojrozměrná nula“

Vladimír Holub

Jindřichohradecký surrealista a knihovník v městské knihovně. Půjčil šestnácti či sedmnáctiletému jxd kniho Tao Te Ting: „Cesta, po níž lze kráčet, není věčná cesta, jména, která lze vyslovit, nejsou věčná jména.“

vladimir-holub-dilo1

Obrázek 1 z 85

Su Bong 1943 – 1994

„Cesta nemá bránu z Pravdy“

Su Bong, S.S.


V roce 1994 napsal Su Bong pro jxd do knihy svého učitele Seungh Sana tyto verše: The true way / has no gate / the tonque has no bone / the clear round mirror / has no like or dislike / great love great compassion / has no you or me / if you pass through this gate / in front of you is the land of stillness & light / spring comes / the grass grows by itself
jxd je po letech přeložil: Cesta nemá bránu z Pravdy /slovem nenakreslíš barvy /křišťálové zrcadlo / nemá jako nejako / soucit láska pochopení /pro tebe či pro mne není / bránou nebránou když projdeš / do země ne – ano dojdeš / tam začíná jaro v tobě / tráva roste kvůli sobě

Stal se součástí světové kultury – najdeme ho na Wikipedii – a dodnes v Hongkongu funguje po něm nazvaný klášter.

Původ – mateřská linie

Matka jxd byla doc. PaeDr. Jiřina Doležalová, CSc. rozená Bláhová. Narodila se v roce 1936 v Jindřichově Hradci a zemřela v roce 2009 v Praze 6, kde celý život žila. První třetinu života byla středoškolskou profesorkou, druhou třetinu docentkou marxismu-leninismu na Vysoké škole zemědělské, a třetí třetinu života pak spisovatelkou historických románů, o které se dnes učí na středních školách.

Seznam jejích publikovaných knih:

 • Hříchy mládí 1999
 • Rodinné stříbro (spolu s R. Hrušínským) 2000
 • Moje zlatá rybka (spolu s R. Hrušínským) 2001
 • Děti pětilisté růže 2002
 • Tajemné stezky – Jižní Čechy 2003
 • Tajemné stezky – Mezi Lužnicí a Otavou 2004
 • Tajemné stezky – Kouzelnou Šumavou 2004
 • Tajemné stezky – Po zaniklých hradech Jižních Čech 2005
 • Tajemné stezky – Pohlednice ze Šumavy 2005
 • Tajemné stezky – Nejkrásnější zámky jižních Čech 2006

Bába jxd Marie Bláhová rozená Masařová. Narodila se v roce 1905 v Jindřichově Hradci a tam také zemřela v roce 2001. Byla vyučená knihařka, ale celý život nepracovala a byla v domácnosti se svým manželem Janem Bláhou, železničářem. Přežila ho o jednatřicet let.

Prabába jxd, Josefa Masařová rozená Pfauserová, matka Marie Bláhové a manželka Martina Masaře, se narodila 1862 v Jindřichově Hradci a zemřela tamtéž na počátku druhé světové války v roce 1940. V její rodině se mluvilo německy. V dokladech o rasovém původu, které vyžadovali nacisté za protektorátu, je napsáno, že prabába je římskokatolického vyznání, modlitební kniha, která po ní zbyla, je psaná napůl německy a napůl hebrejsky. Prabába byla nejdříve v domácnosti, její manžel Martin Masař byl u pošty, takže uživil rodinu, ale zemřel před definitivou a nechal po sobě vdovu a sedm dětí. Prabába pak pracovala v Lanfrasově tiskárně, a později měla maličké hokynářství – ne obchod, jen okno z domu na chodník, přes který prodávala základní potraviny.

Josefa Masařová rozená Pfauserová

Praprabába, matka Josefy, se jmenovala Marie Pfauserová rozená Kaudelka. Narodila se v Jindřichově Hradci v roce 1830. Byla manželkou Johanna Nepomuka Pfausera. Podle soupisu jejích dětí, který se zachoval, mluvila rodina německy.

 • Prapraprabába jxd, matka Marie Pfauserové, se jmenovala Josefa Kaudelka rozená Hromadová, *cca 1800 neznámo kde, provdaná za Jiřího Koudelku. Jak vyplývá z opisu jejího rodného listu, její matka byla Anna Hromadová rozená Pamětliczká, narozena 1770 v Nové Cerekvi.
 • Prapraprabába, matka Marie Pfauserové, se jmenovala Josefa Kaudelka rozená Hromadová. Narozena v Kruzenbew, co je pravděpodobně chybně přepsaná Horní Cerekev.
 • Její matka byla Anna Josephus Pametlicky.
 • Matka Anny byla Marie Anna rozená Pakostová, *cca 1740 Nová Cerekev, oddána před r.1765 s mlynářem Josefem Pamětlickým (+26.8.1781 v N.Cerekvi 9 ve věku 45 let) patrně v Nové Cerekvi nebo v Čížkově.
 • Matka Marie Anny byla Kateřina rozená Běhounková,*cca 1704 Nová Cerekev, +14.6.1758 Nová Cerekev, oddána 15.2.1729 s Janem Pakostou v Nové Cerekvi.
 • Její matka byla Ludmila * cca 1678, +28.10.1727 v Nové Cerekvi, oddána před rokem 1698 s Vítem Běhounkem z Nové Cerekve.
 • Poslední dohledatelná pramáti Ludmila Běhounková
 • Matriky lehly popelem

Podle genealogických testů patří jxd k haploskupině U5A, klan Uršula (původ viz mapa). Stáří haploskupiny je odhadováno na 45 – 50 tisíc let a kořeny této haploskupiny lze hledat na Blízkém východě. Dnes zahrnuje okolo 11% evropské populace.

0 Shares