Paleolit

Film
DOLEŽAL, Jiří X.; ZÍTKA, Petr; UHLÁŘ, Pavel a JEDINÁK, Petr. Jak mysleli neandrtálci? [online]. Publikováno 30. 4. 2015 [cit. 20. 12. 2020]. Dokumentární film z oblasti experimentální archeologie ukazuje na příkladu výroby pěstního klínu, že neandrtálci byli schopni mnohem rozvinutějších myšlenkových procesů, než dosud věda předpokládala. Archeolog Petr Zítka a psycholog Pavel Uhlář popisují při výrobě pěstního klínu myšlenkové procesy v hlavě neandrtálce. Dokument ukazuje vysokou pravděpodobnost abstraktního myšlení u Homo sapiens neanderthalensis.

Ze sbírky fosilií jxd

Trilobiti – kambrium

Migrace trilobitů Conocoryphe cirina

Chování trilobitů jineckého drumianu

Přestože se nikdy nevěnoval paleontologii vědecky, ale pouze sběratelsky, vydal katalog fotografií – nálezovou zprávu – zachycujících řadu druhů stočených trilobitů jineckého kambria, a zkamenělé řady trilobitů Conocoryphe cirina, které opravňují hypotézu o jejich migračním chování.

Chovani_trilobitu_WEB

Geologický kongres

Tato nálezová zpráva o stáčení a migraci byla prezentována na Geologickém kongresu v Mikulově 2015.

Exuviace trilobitů

Chlupáčovo muzeum

je vynikající vědecké pracoviště – součást Přírodovědecké fakulty University Karlovy, a pro sběratele je čest, když přijmou jeho dar a vystaví jej.

Trilobit v Chlupacove muzeu

Predace trilobitů v jineckém drumianu

Značnou sběratelskou pozornost věnoval pozůstatkům predace – zkamenělým zbytkům trilobitů, kteří pdlehli svým přirozeným nepřátelům – Hurdia, Anomalocaris a podobně.

Agnostida

Mezozoikum

Kenozoikum