0 Shares

Paleolit

Film
DOLEŽAL, Jiří X.; ZÍTKA, Petr; UHLÁŘ, Pavel a JEDINÁK, Petr. Jak mysleli neandrtálci? [online]. Publikováno 30. 4. 2015 [cit. 20. 12. 2020]. Dokumentární film z oblasti experimentální archeologie ukazuje na příkladu výroby pěstního klínu, že neandrtálci byli schopni mnohem rozvinutějších myšlenkových procesů, než dosud věda předpokládala. Archeolog Petr Zítka a psycholog Pavel Uhlář popisují při výrobě pěstního klínu myšlenkové procesy v hlavě neandrtálce. Dokument ukazuje vysokou pravděpodobnost abstraktního myšlení u Homo sapiens neanderthalensis.

Ze sbírky fosilií jxd

Conocoryphe sulzeri, Jince

Paleozoikum

Migrace trilobitů Conocoryphe cirina

Chování trilobitů jineckého drumianu

Přestože se nikdy nevěnoval paleontologii vědecky, ale pouze sběratelsky, vydal katalog fotografií – nálezovou zprávu – zachycujících řadu druhů stočených trilobitů jineckého kambria, a zkamenělé řady trilobitů Conocoryphe cirina, které opravňují hypotézu o jejich migračním chování.

Chovani_trilobitu_WEB

Geologický kongres

Tato nálezová zpráva o stáčení a migraci byla prezentována na Geologickém kongresu v Mikulově 2015.

Exuviace trilobitů

Chlupáčovo muzeum

je vynikající vědecké pracoviště – součást Přírodovědecké fakulty University Karlovy, a pro sběratele je čest, když přijmou jeho dar a vystaví jej.

Trilobit v Chlupacove muzeu

Predace trilobitů v jineckém drumianu

Značnou sběratelskou pozornost věnoval pozůstatkům predace – zkamenělým zbytkům trilobitů, kteří pdlehli svým přirozeným nepřátelům – Hurdia, Anomalocaris a podobně.

Agnostida

Mezozoikum

Kenozoikum

0 Shares