sponzor webu

články jxd

vcard

vcard

certifikát původu

Milá spolupráce zahájena!

K dnešnímu dni byla databáze fotografií sbírek klubu Conoporyphe sponzorsky poskytnuta serveru

Biolib.cz

Zde naše galerie na biolib.cz

Server patří mezi nejzajímavější české biologické a paleontologické servery.

Print Friendly

Meditace v ordoviku: Zkamenělý strach

Jak P.T. insideři – ať už páni vědci, nebo my prostí sběratelé – vědí, na kraji Prahy je navezena hromada materiálu vykopaného na Brumlovce. Jde o ordovické černé křehké a rozpadavé břidlice, které se vlivem povětrnosti rozpadají.
Když máte kladívko, trpělivost a přízeň bohů tichých bláznů sběratelů, začnou na vás padat nevelcí trilobiti. Především druhu podle mého oka Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005) – což samozřejmě musí potvrdit až Petr Budil osobně, ale také (zase podle mého ordoviku zcela neznalého oka) Marrolithus ornatus (Sternberg, 1833), kterého ovšem musí také potvrdit Petr Budil, protože Sternberg už umřel. A jsou stočení.
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Poměr rovných a stočených jedinců je podle mých asi čtyř návštěv tak 1 : 50. Jinak řečeno – skoro všichni jsou v obranné pozici, dokonce i toho Marrolitha se mi jednoho podařilo dostat z kamene i s kouskem křehkého lemu stočeného. Nevíme, proti čemu se ti trilobiti bránili – ale četnosti nálezů jedinců v obranné pozici spolehlivě dokazují, že nastal hromadný stress. Splach zeminy, který trilobity pohřbil v bahně?
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Bez ohledu na příčinu stressu, kvůli kterému se ti trilobiti stočili do kuličky, víme zcela jistě: Ta stočená poloha  (známá samozřejmě i z kambria, nejčastější jsou stočené Conocoryphe sulzeri) je prvním známým pozitivisticky doložitelným projevem emočního ne-libostního chování, prvním hmatatelně doloženým projevem strachu.
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Tak si při preparaci intenzivně uvědomuji děsivou skutečnost, že strach – či snad přijatelněji emoce či alespoň nelibost vyjádřená obranou při ohrožení – pronásleduje živé tvory už od prvohor.
Print Friendly

Reportáž o Chlupáčovu muzeu na Metropol TV

Reportáž na téma Chlupáčovo muzeum dějin Země odvysílala televize Metropol.

Vystoupili v ní docent Oldřich Fatka a docent Martin Košťák.

Chlupáčovo muzeum dějin Země - TV reportáž

Chlupáčovo muzeum dějin Země - TV reportáž

Chlupáčovo muzeum dějin Země - TV reportáž

Reportáž (stopáž málo přes pět minut) můžete vidět na serveru TV Metropol ZDE.

Print Friendly

bitcoins

Můžete mne sponzorovat!

Mente et maleo!

Klub Conocoryphe: Drancovat a plenit!
Klub Conocoryphe zpřístupňuje svoje sbírky na internetu pro vědecké a studijní účely. Vystavené exempláře jsou neprodejné.

archivováno NK ČR