sponzor webu

články jxd

Wikipedie

Wiki

certifikát původu

Meditace v ordoviku: Zkamenělý strach

Jak P.T. insideři – ať už páni vědci, nebo my prostí sběratelé – vědí, na kraji Prahy je navezena hromada materiálu vykopaného na Brumlovce. Jde o ordovické černé křehké a rozpadavé břidlice, které se vlivem povětrnosti rozpadají.
Když máte kladívko, trpělivost a přízeň bohů tichých bláznů sběratelů, začnou na vás padat nevelcí trilobiti. Především druhu podle mého oka Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005) – což samozřejmě musí potvrdit až Petr Budil osobně, ale také (zase podle mého ordoviku zcela neznalého oka) Marrolithus ornatus (Sternberg, 1833), kterého ovšem musí také potvrdit Petr Budil, protože Sternberg už umřel. A jsou stočení.
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Poměr rovných a stočených jedinců je podle mých asi čtyř návštěv tak 1 : 50. Jinak řečeno – skoro všichni jsou v obranné pozici, dokonce i toho Marrolitha se mi jednoho podařilo dostat z kamene i s kouskem křehkého lemu stočeného. Nevíme, proti čemu se ti trilobiti bránili – ale četnosti nálezů jedinců v obranné pozici spolehlivě dokazují, že nastal hromadný stress. Splach zeminy, který trilobity pohřbil v bahně?
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Bez ohledu na příčinu stressu, kvůli kterému se ti trilobiti stočili do kuličky, víme zcela jistě: Ta stočená poloha  (známá samozřejmě i z kambria, nejčastější jsou stočené Conocoryphe sulzeri) je prvním známým pozitivisticky doložitelným projevem emočního ne-libostního chování, prvním hmatatelně doloženým projevem strachu.
Sokhretia solitaria (BARRANDE 1846 rem. BUDIL 2005)
Tak si při preparaci intenzivně uvědomuji děsivou skutečnost, že strach – či snad přijatelněji emoce či alespoň nelibost vyjádřená obranou při ohrožení – pronásleduje živé tvory už od prvohor.
Print Friendly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

sponzor šnečína

Farma Nahošovice s.r.o. je naším sponzorským dodavatelem genetického materiálu.

šnečín

Chov mutantů clade Stylommatophora

無

侘寂

archivováno NK ČR

sůtra

sůtra